Κατάλογος τορπιλλισθέντων και βυθισθέντων Ανδριακών φορτηγών πλοίων υπό υποβρυχίων του Αξονος

 

Τα υποβρύχια ήταν Γερμανικά, Ιταλικά και Ιαπωνικά. Η χρονική περίοδος ήταν μεταξύ 30/10/1939 και 16/2/1944.

 

Πηγή: Βιβλίο του Jurgen Pohwer (1968). Αγγλική μετάφραση: από την S.P.L. Publications (1983). Τίτλος Αγγλικής μετάφρασης: The AXIS SUBMARINE SUCCESSES 1939 to 1945.

 

Τον κατάλογο που ο Τάκης Πολέμης προσέφερε στον Μιχάλη Νικ. Κυρτάτα προσέφερε στον ιστότοπο ο γαμπρός του Μιχ. Κυρτάτα κος Κώστας Πολέμης.

________________________________________________________________________________________________________________________

 

Σημειώσεις και αναγκαίες επεξηγήσεις (του Τάκη Πολέμη)

 

· Οπου δεν αναφέρεται η εθνικότης του υποβρυχίου, πρόκειται περί γερμανικού.

· (Α) : Αύτανδροι απώλειες (5 συνολικά πλοία).

· Πλοίαρχος στο #2 Βασίλειος Κατσίκης, #14 Δημ. Κυριακίδης, #15 Πέτρος Ν. Γλυνός, #19 Γεώργιος Γεννάδης, #30 Ανίωντος Στρατής (sic), #32 Νικόλαος Μαραθ (sic).

· (ΜΑ) : Μεγάλες απώλειες στο προσωπικό (άνω του 50% του πληρώματος) (9 συνολικά πλοία). Συγκεκριμμένα στο #29 πλοίο διεσώθησαν μόνο τρεις (ο πλοίαρχος Χαράλαμπος Α. Διαβατίδης και δύο ναύτες και στο #32 μόνον ένας (ο ανθυποπλοίαρχος Αλέκος Λ. Λουλούδης ο οποίος περισυλλέχτηκε από το υποβρύχιο, αιχμαλωτίστηκε και ακολούθως κλείστηκε σε στρατόπεδο συγκέντρώσης στη Γερμανία).

· (Ξ) : Υπό ξένην σημαίαν αλλά Ανδριακής πλοιοκτησίας, στην προκειμένη περίπτωση υπό Παναμαϊκή σημαίαν, εκ των ολίγων Ανδριακών φορτηγών πλοίων τα οποία άλλαξαν σημαία λίγους μήνες πριν από την έναρξη του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου (1939). Τα δύο συγκεκριμμένα πλοία ήσαν υπό την Παναμαϊκή σημαία.

· Από τα ονόματα των κυβερνητών των υποβρυχίων, αρκετά ανήκουν στους εξελιχθέντες άσσους των υποβρυχίων και συγκεκριμμένα των Hartman, Prien, Endrass, Mohr, Lüth, Gysae, Merten κ.α. (βλ. U Boats by H. Bush - 1962).

· Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ιδιοκτησία, χωρητικότητα, ηλικία και ονόματα απωλεσθέντων, βλ. στο βιβλίο του υποναυάρχου - ιατρού  Λεωνίδα Ευκλείδη Μπίστη «Ο Ατμήρης Στόλος της Ανδρου 1882 - 1945», έκδοσης της Ενώσεως Ανδρίων (Αθήνα, 1982).

 

Σημ. Νικολού Εξαδάκτυλου: Πολλές πληροφορίες μπορούν να αντληθούν από τον ιστότοπο www.uboat.net. (Ο σύνδεσμος στο όνομα του πλοίου οδηγεί στον συγκεκριμμένο ιστότοπο). Μερικές (αλλά ασήμαντες) ανακρίβειες του πίνακα του Τάκη Πολέμη διορθώθηκαν από στοιχεία που βρέθηκαν στον παραπάνω ιστότοπο.

Τα πλοία με τον αύξοντα αριθμό τους σε κόκκινο φόντο είχαν στις απώλειες τους και Στενιώτες ναυτικούς.

 

α/α

Ημερομηνία

όνομα πλοίου

Στίγμα

αριθμός ή όνομα

υποβρυχίου

Ονομα κυβερνήτη

του υποβρυχίου

1

30/10/1939

Θρασύβουλος (ΜΑ)

49o 25’N, 11o 18’W  

U-37

Werner Hartmann

2

16/1/1940

Πανάχραντος (Α)

48° 30'N, 09° 10'W

U-44

Ludwig Mathes

3

18/2/1940

Ελλην

44° 03'N, 09° 42'W

U-37

Werner Hartmann

4

24/5/1940

Κύμα

48o 30’N, 09o 30’W  

U-37

Victor Oehrn

5

11/6/1940

Βιολαντώ Ν.Γουλανδρή

44o 04’N, 12o 30’W  

U-48

Hans Rudolf Rösing

6

17/6/1940

Ελπίς

43o 46’N, 44o 06’W  

U-46

Engelbert Endrass

7

30/6/1940

Φραγκούλα Β.Γουλανδρή

49o 59’N, 11o 24’W  

U-26

Heinz Scheringer

8

30/6/1940

Γεώργιος Κυριακίδης

50o 25’N, 14o 33’W  

U-47

Günther Prien

9

15/7/1940

Ναυτίλος

48o 05’N, 10o 25’W  

U-34

Wilhelm Rollmann

10

20/8/1940

Tuira (Ξ)

54o 46’N, 20o 30’W  

UA

Hans Cohausz

11

20/8/1940

Λεωνίδας Μ.Βαλμάς (ΜΑ)

55o 13’N, 10o 38’W  

U-46

Engelbert Endrass

12

9/9/1940

Ζάννες Αντ. Γούναρης

58o 11’N, 13o 57’W  

U-103

Viktor Schütze

13

3/4/1941

Λεωνίδας Ζ.Καμπάνης

58o 12’N, 27o 40’W  

U-74

Eitel-Friedrich Kentrat

14

13/6/1941

Ειρήνη Κυριακίδου (Α)

38o 53’N, 23o 11’W  

BRINI (Ιταλικό)

Long di Catania

15

25/6/1941

Αννα Βούλγαρη (Α)

58o N, 38o W  

U-77

Heinrich Schonder

16

14/7/1941

Νικοκλής (ΜΑ)

36o N, 21o W  

ALESSANDRO MALASPINA (Ιταλ.)

Giuliano Prini

17

29/6/1941

Γεώργιος Ι.Γουλανδρής

29o 05’N, 25o 10’W  

U-66

Richard Zapp

18

15/9/1941

Πήγασος (ΜΑ)

54o 40’N, 29o 50’W  

U-94

Otto Ites

19

18/1/1942

Δημήτριος Γ.Θερμιώτης (Α)

51o N, 62o W  

U-86

Walter Schug

20

22/1/1942

Βασίλειος Α.Πολέμης (ΜΑ)

42o 32’N, 52o 38’W  

U-333

Peter-Erich Cremer

21

18/3/1942

Κασσάνδρα Κ.Λουλούδη

35o 05’N, 75o 25’W  

U-124

Johann Mohr

22

14/4/1942

Κόρθιον

12o 50’N, 60o 30’W  

U-66

Richard Zapp

23

10/8/1942

Κονδύλης

57o 00’N, 22o 30’W  

U-660

Götz Baur

24

8/10/1942

Κουμουνδούρος

34o 10’S, 17o 07’E  

U-68

Karl-Friedrich Merten

25

2/11/1942

Ρήνος

52o 30’N, 45o 30’W  

U-402

Siegfried Freiherr von Forstner

26

20/11/1942

Κορινθιακός

25o 42’S, 33o 27’E  

U-181

Wolfgang Lüth

27

28/11/1942

Ευανθία

25o 13’S, 34o 00’W  

U-181

Wolfgang Lüth

28

2/12/1942

Αμαρυλλίς (Ξ) ex Μαρουλιώ

28o 14’S, 33o 24’E  

U-181

Wolfgang Lüth

29

7/12/1942

Σαρωνικός (ΜΑ)

24o 16’S, 35o 30’E  

U-177

Robert Gysae

30

18/12/1942

Ωρωπός (Α)

51o N, 37o W  

U-621

Max Kruschka

31

7/5/1943

Λακωνικός (ΜΑ)

41o 40’N, 18o 13’W  

U-89

Dietrich Lohmann

32

13/5/1943

Μαρουσιώ Λ.Λογοθέτου (ΜΑ)

05o 28’N, 14o 28’W  

U-105

Jürgen Nissen

33

5/8/1943

Ευθαλία Μ.Μαρή

24o 21’S, 48o 55’E  

U-177

Robert Gysae

34

23/10/1943

Φανερωμένη

16o 21’S, 40o 04’E  

I-37 (Ιαπωνικό)

Otani

35

29/1/1944

Ολγα Επ.Εμπειρίκου (ΜΑ)

12o 30’N, 50o 10’E  

U-188

Siegfried Lüdden

36

16/2/1944

Επαμεινώνδας Κ.Εμπειρίκος

01o 30’N, 13o 00’E  

U-168

Helmuth Pich